Wyszukiwarka
Masz pytanie?
Wyszukiwarka

RODZAJE I SŁOWNIK PIELUCH WIELORAZOWYCH

           

Szybkie, czytelne, tabelkowe prównanie różnego rodzaju pieluch wielorazowych

           

 

Kieszonka i wkładka

Otulacz i pieluszka składana "prefold"

Otulacz  i  formowanka

Otulacz i wkładka

Wszystko w jednym (AIO)

Szybkość zakładania

Bardzo szybko

Wolno

Średnio

Szybko

Bardzo szybko

Szybkość schnięcia

Pieluszka -2-6h,        Wkładka - 12h

Otulacz – 2-5h,        Pieluszka składana - 2-5h

Otulacz – 2-5h, Formowanka ok 14h

Otulacz – 2-5h, Wkładka -12h

ok. 12h

Szczelność

Są szczelne

Raczej szczelne, choć czasem pieluszka może ‘wysunąć’ się przy nóżkach lub zwinąć w środku otulacza

Szczelne

Szczelne

Szczelne

Czy dziecko ma sucho?

Tak

Tak, jeżeli na pieluszkę składaną położymy dodatkową wkładkę z mikropolaru lub weluru tzw "suchą pieluchę"

Tak, jeżeli użyjemy jako dodatkowej wkładki z mikropolaru lub weluru tzw. "suchej pieluchy", lub wnętrze formowanki jest z mikropolaru

Tak, jeżeli użyjemy jako dodatkowej wkładki z mikropolaru lub weluru tzw. "suchej pieluchy"

Tak, jeżeli użyjemy jako dodatkowej wkładki z mikropolaru lub weluru tzw. "suchej pieluchy", lub wewnętrzna wkładka AIO jest z mikropolaru

Ile potrzeba? (około)

20 pieluszek,  30 wkładek

4-5 otulaczy,                 30-40 pieluszek składanych

4-5 otulaczy,                      25 formowanek

4-5 otulaczy,               25 wkładek

15 pieluszek plus 15 dodatkowych wkładek

Cena

pieluszka  23zł-67zł, wkładka 9zł-17zł

otulacz 39zł-72zł, pieluszka składana 3,70zł-7zł

otulacz 39zł-72zł, formowanka 29-50zł

otulacz 39zł-72zł, wkładka 9zł-20zł

AIO 71zł-96zł

Cena kompletu

min 730zł max 1830zł

min 340zł max 640zł

min 930zł max 1100zł

min 430zł max 860zł

min 1300zł max 2000zł

 

  1. Pielucha kompaktowa (all-in-one)

Pielucha bawełniana zintegrowana z wodoodporną oddychającą powłoką zewnętrzną utrzymującą wilgoć wewnątrz pieluszki. Zazwyczaj wnętrze pieluszki wykonane jest z bawełny, bawełny z domieszkami innych materiałów, bawełny typu frotte, włókna bambusowego lub innego naturalnego materiału o wysokiej chłonności. Zwykle występują w kilku rozmiarach dopasowanych do przedziałów wagowych dziecka. Pieluchy tego rodzaju są bardzo wygodne w obsłudze, czas zakładania jest identyczny jak pieluchy jednorazowej, jednak stosunkowo długo schną po praniu.

  

      2. Pielucha z kieszonką

Pielucha składająca się z oddychającej zewnętrznej warstwy wodoodpornej zszytej z warstwą materiału przepuszczającego wilgoć w sposób umożliwiający włożenie wkładki chłonnej pomiędzy te dwie warstwy materiału, w tzw. kieszonkę. Kieszonkowa konstrukcja pieluchy pozawala na szybkie jej schnięcie po praniu. Pieluszki są wyposażone w napy lub rzepy pozwalające na regulację rozmiaru - część pieluszek tego rodzaju występuje w jednym rozmiarze i pasuje na dziecko od 4 do 16kg.

  

 

3. Otulacz

Rodzaj majteczek zakładanych na pieluszkę np. bawełnianą wykonanych z oddychającego wodoodpornego materiału, wełny lub polaru. Czasami zewnętrzna warstwa otulacza jest wykonana z bawełny organicznej, co powoduje że jest on estetyczniejszy i przyjemniejszy w użyciu. Otulacz można założyć na pieluszkę materiałową formowaną, na zwykłą tetrową lub flanelkową. Otulacze wełniane i polarowe mogą przepuścić wilgoć po zbyt długim czasie przetrzymywania mokrej pieluszki na dziecku oraz w przypadku nacisku na pieluszkę np. w czasie jazdy samochodem w foteliku.

  

 

 

4 .Pielucha formowana do stosowania z otulaczami

Pielucha formowana bawełniana wyglądem przypomina pieluchę jednorazową.  Do takiej pieluszki potrzebny jest otulacz - wykonany z wodoodpornego i oddychającego materiału lub wełniany.

 

 

 

5. Pielucha do składania"prefold"

Pielucha płaska prostokątna wykonana z kilku warstw bawełny, grubsza na środku, cieńsza po bokach. Po złożeniu tworzy prostokątną wkładkę, którą można umieścić w otulaczu. Jest to rozwiązanie mniej wygodne od pieluszek formowanych ale też tańsze. Dobrze też będzie się sprawdzać przy treningu nocnikowym. Takiej wkładki można też użyć razem z pieluchą tetrową lub flanelową.

 

 

 

6. Wkładka do otulacza lub pieluchy kieszonki

Wkładka do otulacza lub pieluszki kieszonki ma kształt prostokąta w wymiarach ok 30*12cm. Wykonana jest z kilku warstw zszytego ze sobą materiału. Wkładki najczęściej szyte są z mikrofibry, bambusa, flaneli, froty. Wkładka do otulacza może być z warstwą mikropoluaru dla uczucia suchości

 

 

 

 7. Wkładka jednorazowa biodegradowalna

Dodatkową pomocą w użytkowaniu pieluch do prania są wkładki jednorazowe biodegradowalne. Są to "listki" celulozowe lub wiskozowe wkładane na między pieluszkę a pupę dziecka. Jeśli ulegną zanieczyszczeniu należy je wyrzucić do toalety, jeśli są tylko zmoczone można je uprać razem z pieluchami i użyć jeszcze raz lub dwa. Jest to wygodne rozwiązanie, eliminujące konieczność wstępnego oczyszczania pieluszek, również tetrowych. Używanie takich wkładek jest również wskazane w przypadku pieluch jednorazowych - przynajmniej część zanieczyszczeń trafi do kanalizacji, a nie na wysypisko.

 

Słownik opracowany na podstawie chusty.info

 

 

Komentarze

Komentarze nie muszą być potwierdzane zakupem.
Ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy.
Komentarz
  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com