Używanie pieluszek wielorazowych jest naprawdę proste. Zakładasz – przewijasz – wrzucasz do wiaderka – pierzesz – używasz. Jak ubranka. Jeżeli chcemy, aby pieluszki długo nam służyły, wybieramy te dobrej jakości i uznanej marki. Czasami, szczególnie w przypadku pieluszek z włókien sztucznych (PUL, mikrowłókna, mikropolar), mogą pojawić się wątpliwości. Rozwiewamy je w tym artykule.
Przyczyn przeciekania pieluszek może być kilka.
Pierwszy z nich to nieodpowiednie dopasowanie rozmiaru pieluszki do wagi i budowy dziecka. Przecieki zdarzają się najczęściej w przypadku stosowania pieluszek typu One Size u noworodków lub dzieci o szczupłych nóżkach. Nawet dużemu noworodkowi ciężko dopasować tego typu pieluszkę idealnie. Dlatego na początek zdecydowanie polecamy używanie pieluszek składanych lub formowanych, które łatwiej dopasować do drobniutkiego ciałka noworodka. Jeżeli tylko sprzyja temu temperatura otoczenia, w pierwszych tygodniach życia w warunkach domowych można je stosować bez otulacza, co ułatwi swobodny dostęp powietrza do delikatnej skóry maluszka.
Kolejną przyczyną przeciekania może być wywijanie się przy nóżkach wewnętrznej warstwy pieluszki typu kieszonka (Pocket), np. polarku czy welurku, na zewnątrz. Jeśli polar będzie miał bezpośredni kontakt z ubrankiem, będzie oddawał wilgoć na zewnątrz pieluszki i moczył ubranko. Dlatego przy zakładaniu pieluszki typu Pocket ważne jest upewnienie się, że przy nóżkach i na brzuszku PUL dobrze się układa i przylega do ciała, a wnętrze pieluszki okrywa szczelną warstwą.
W przypadku stosowania pieluszek formowanych z otulaczem (PUL lub wełnianym) przecieki zdarzają się znacznie rzadziej. Formowanka i otulacz to najszczelniejszy system pieluszkowania wielorazowego – idealny na wyjścia i na noc.
Ostatnią, częstą przyczyną przecieków jest zatłuszczenie pieluszki. Może się tak zdarzyć, jeśli używamy kremu na odparzenia, który zatłuści polar wewnątrz pieluszki. Włókna zostają wtedy oblepione tłuszczem i przestają przepuszczać wilgoć wgłąb pieluszki. Najprostszym sposobem uporania się z problemem jest stosowanie mniejszej ilości kremów natłuszczających lub całkowita rezygnacja z nich (pieluszki z polarkiem odprowadzają wilgoć od skóry, dlatego krem przestaje być potrzebny). Kolejnym krokiem jest wymoczenie pieluszek w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który rozpuści tłuszcz, a następnie dokładne wypłukanie i wypranie bez dodatku detergentów.
Zapach moczu dziecka może się zmieniać w zależności od jego diety. Bywa, że w okresie ząbkowania staje się on szczególnie intensywny i nieprzyjemny. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pieluszek wielorazowych:
Czego unikać? Nie używaj do prania pieluszek zapachowych płynów zmiękczających – oblepią one włókna pieluszki, przez co stracą one swoje właściwości absorbcyjne. Nie namaczaj pieluszek w wiaderku. Pamiętaj, że pieluszki możesz prać z ubrankami. Dzięki temu przechowywane są w wiaderku bardzo krótko i prane na bieżąco.
Jeśli wydaje Ci się, że Twoje pieluszki z mikrowłókna chłoną gorzej niż kiedyś, zastanów się czy: nie używasz środków zmiękczających, wybielaczy, proszków typu 2w1, płynów do prania z wysoką zawartością mydła, orzechów piorących lub ekologicznych środków do prania na bazie olejów. Wszystkie wymienione środki nie nadają się do prania pieluszek. Czego używać? Wystarczy 1/3-1/2 zalecanej dawki zwykłego (bezpiecznego dla dziecka; najlepiej ekologicznego) proszku do prania, łyżeczka Nappy Fresh i kilka kropli olejku eterycznego dodanego do płukania.
Jeżeli Twoje pieluszki gorzej chłoną, możesz je wymoczyć w roztworze płynu do naczyń, a następnie wyprać w normalnym cyklu. To powinno je odtłuścić i poprawić chłonność.
Pieluszki z włókien naturalnych, takich jak bawełna czy konopie, nie ulegają zatłuszczeniu i zyskują na chłonności w miarę ich wielokrotnego prania.
Szarzenie wkładów i blednięcie kolorów jest naturalne w często używanych pieluszkach, ale i temu można zaradzić.
Pieluszki, tak jak i ubranka, ulegają naturalnemu zużyciu. Jeśli odpowiednio o nie dbasz, będzie je mogło wykorzystać kolejne dziecko, a Ty zaoszczędzisz sporą kwotę na rodzinne przyjemności.