Masz pytanie?
Wyszukiwarka

 

Porównanie kosztów wielo i jednorazowych pieluszek

Jednorazówki

Dziecko zużywa dziennie ok 8-9 pieluszek jednorazowych, koszt jednej pieluszki jednorazowej to ok 60-80 groszy (po tyle znalazłam pieluszki w necie). Więc rocznie musimy kupić od ok 2900 do 3300 sztuk  pieluszek jednorazowych a przez dwa lata, dwa razy więcej czyli ok 5800-6600. Po przeliczeniu wychodzi ok ok  3500zł (5800szt po 60 gr)  do ok  5300zł (6600szt po 80gr).

Wielorazówki

Żeby wystarczyło na  cały okres pieluchowania powinniśmy mieć ok 4 otulaczy. Cenna dobrego otulacza „One size” wystarczającego na cały okres pieluchowania to 62zł (razem 248zł). Do tego potrzebujemy ok 20-30 wkładów do otulaczy.  Wkłady mogą być różne np.: 10szt pieluszek składanych tetrowych lub flanelowych to koszt ok 80zł, do tego ok 10 specjalnych wkładów do otulaczy za 170zł.  Żeby było różnorodnie to dodamy jeszcze 5 formowanek flanelowych każda po 29zł czyli 145zł. Czyli mamy 25 wkładów do otulaczy. No i na noc i dłuższe wyprawy przydałyby się pieluszki  kieszonki  lub pieluszki z dopinanymi wkładami. Średni koszt takiej pieluszki to ok 85zł (chociaż można kupić za 75zł) czyli za 5szt to ok 425zł.  Dodatkowo przez pierwsze 6 miesięcy prawdopodobnie będziemy używać papierków jednorazowych jako dodatkowych wkładek na „grubsze” zabrudzenia. Zużyjemy ok 1 opakowania miesięcznie. Koszt 1 opakowania to ok 30 zł (przez 6 miesięcy to 180zł). Mogą też przydać się wkładki sucha pielucha koszt 5szt to ok 30zł. Do prania pieluch dodaje się środka antybakteryjnego i antygrzybicznego. Policzyłam że jedno opakowanie w cenie 17,50 powinno nam wystarczyć na ok 2 miesiące czyli 12 proszków na 2 lata co daje 210zł. Jeszcze proszek do prania którego koszty są podobne do kosztów środka antybakteryjnego i mogą wnosić max 250zł (wyliczenia dla markowego proszku do prania dla niemowląt)  ale może być sporo mniej jeżeli będziemy używać tańszych środków piorących i czasami orzechów piorących.   Dodatkowe koszty to woda i prąd. Moja pralka zużywa 50 l wody na jedno pranie czyli 20 prań to 1m sześcienny wody który kosztuje 6zł. Podobne koszty ponosimy w przypadku poboru energii elektrycznej do prania. Czyli dodatkowe pranie pieluch przez miesiąc może nas kosztować ok 12-15zł.  Po przemnożeniu przez 2 lata mamy ok 300zł. 

Podsumowując koszty.

Komplet pieluch z wkładkami: 1068zł

Wkładki papierowe, proszek i dodatek do prania: 670zł

Koszty wody i prądu: 300zł

Razem to ok 2 000zł.  Podobno liczby nie kłamią.

Można zaoszczędzić na środkach piorących, nie wszyscy używają papierków jednorazowych, można też mieć więcej pieluszek.

Z wielorazówek zazwyczaj dzieci szybciej „wyrastają”, a w jednorazówkach widujemy nawet 3 latki.

Poproszę o uwagi, może jakieś poprawki w wyliczeniach. 

Facebook